IMG_0219

Proč je vrtulník bezpečnější než letadlo

V souvislosti s letovými vlastnostmi vrtulníku se vyskytuje výraz „autorotace„. Jedná se o stav, kdy v důsledku vysazení nebo vypnutí pohonné jednotky začne vrtulník klesat, vlivem tlaku vzduchu protékajícího rotorem na listy nosného rotoru se tento roztáčí a pilot je schopen s vrtulníkem v omezené míře manévrovat a poté i úspěšně přistát. To je ostatně i základní princip funkce vírníku a autogyry.

Při vysazení motoru letadla sice letadlo letí dál, ale k letu potřebuje minimální bezpečnou rychlost danou typem a hmotností letadla. Pokud se letadlo dostane pod tuto rychlost, stává se neřiditelné .

Takže jinak na nás působí dotyk s matičkou zemí při rychlosti 65 km/h (ultralehká letadla), cca 110 km/h (sportovní letadla) a téměř nulová rychlost vrtulníku po “dobrzdění“ vrtulníku před přistáním (podvozek malého vrtulníku je konstruován na pád z 10 m).

Princip letu vrtulníkem

Horizontálně se pohybující rotor poskytuje vrtulníku vztlak. Naklápění kolem horizontálních os, se řídí změnou úhlu náběhu listů rotoru. Kroutící moment vzniklý pohonem hlavního rotoru, musí být kompenzován pomocným rotorem – vyrovnávací „ocasní„ vrtulkou ve vertikální poloze.

Vrtulník se pilotuje z levého i pravého postu. Ovládání vrtulníku – páka cykliky (ovládá klopení a klonění), páka sdruženého ovládání listů rotoru – kolektivu (ovládá stoupání a klesání a rovněž obsahuje řídící prvky pohonné jednotky – především plynová přípusť) a nožní řízení (ovládá bočení).

DSC03976
090920121942

Je let vrtulníkem vhodný i pro seniory?

Vrtulník oproti letadlu není tak náchylný na rychlost větru a termické proudění. Pokud se pasažéř po vzletu „nebude cítit dobře“, můžeme ihned přistát. Výšku letu, s ohledem na bezpečnost letu, jsme schopni upravit dle požadavku pasažéra. Jinými slovy – děláme jen to, co Vám vidíme na očích! Nejstarším pasažérem byla u nás paní s věkem 89 let a pán 92 let, kteří nikdy v ničem neletěli.

Děti do 18 let musí letět jen se souhlasem, nebo za doprovodu zákonných zástupců!

Čím létáme

Robinson R22

robinson22

Pilot + 1

Schweizer 300C

sweizer300

Pilot + 1 (2)

Robinson R44

robinson44

Pilot + 3

Galerie